[Kulturliste 2019]

0

Kulturlisten for 2018 finner du her.

Bøker
Gjennomstreking: Ikke fullført
*: Bok beholdt
**: Bok gitt bort

1. The Dark Tower I: The Gunslinger, Stephen King (01.01-06.01)**
2. Landet der tiden var borte, Klaus Hagerup (01.01-02.01)
3. Høyere enn himmelen, Klaus Hagerup (02.01-03.01)
4. Helter og monstre på himmelhvelvingen 1, Maj Samzelius (03.01-06.01)
5. Ikke bare appelsiner, Jeanette Winterson (06.01-13.01)**
6. Helter og monstre på himmelhvelvingen 2, Maj Samzelius (07.01)
7. Helter og monstre på himmelhvelvingen 3, Maj Samzelius (07.01-10.01)
8. Mitt navn er Asher Lev, Chaim Potok (07.01-24.01)*
9. Helter og monstre på himmelhvelvingen, Maj Samzelius (10.01-16.01)
10. The Dark Tower II: The Drawing of the Three, Stephen King (14.01-20.01)**
11. The Cycle of the Werewolf, Stephen King (16.01)
12. Snøsøsteren, Maja Lunde (16.01)
13. O-ko-le-hao, Grete Molander (18.01-07.02)*
14. Det blir alvor, Max Manus (19.01-23.01)
15. The Dark Tower III: The Waste Lands, Stephen King (25.01-10.02)**
16. Skeleton Crew, Stephen King (25.01-31.03)**
17. Datteren, Jane Shemilt (25.01-21.02)**
18. Grøsserne: Monsterblod, R.L. Stine (27.01)**
19. Grøsserne: Mumiens forbannelse, R.L. Stine (27.01)**
20. Grøsserne: Den levende dukken, R.L. Stine (27.01)**
21. Grøsserne: Jenta som ropte monster, R.L. Stine (27.01)**
22. Grøsserne: Den mystiske naboen, R.L. Stine (27.01)**
23. Grøsserne: Den forheksede masken, R.L. Stine (27.01)**
24. Grøsserne: Pass på hva du ønsker, R.L. Stine (28.01)**
25. Grøsserne: Drepende pianotimer, R.L. Stine (29.01)**
26. Grøsserne: Spis mark!, R.L. Stine (29.01)**
27. Grøsserne: Mumien vender tilbake, R.L. Stine (29.01)**
28. Grøsserne: Spøkelsesleiren, R.L. Stine (29.01)**
29. The Dark Tower: Wizard and Glass, Stephen King (11.02-24.03)**
30. Fedreland, Fernando Aramburu (korrektur CD, 14.02-01.03)
31. Huden er guden, Jon Anders Halvorsen (25.02-13.03)
32. «The Liar’s Girl», Catherine Ryan Howard (språkvask VB, 28.02-10.04)
33. The Liar’s Girl, Catherine Ryan Howard (28.02-10.04)
34. The Art of Racing in the Rain, Garth Stein (13.03-27.03)*
35. Challenge Accepted, Celeste Barber (24.03-25.03)*
36. The Dark Tower: Wolves of the Calla, Stephen King (24.03-01.05)**
37. Alt dette er Tokyo, Ina Strøm (27.03-30.03)
38. Det er ikke mer synd på deg enn andre!, Ingvard Wilhelmsen (30.03-16.04)
39. Vaginamonologene, Eve Ensler (31.03-01.04)
40. Alices eventyr, Elizabeth Howard (01.04-11.04)**
41. Jeg skriver språket, Terje Dragseth (01.04-15.05)*
42. Hva vil folk si, Iram Haq og Hilde Hagerup (korrektur CD, 03.04-10.04)
Chaplins hemmelighet, Tove Nilsen
43. Frøken Detektiv og sigøynernes hemmelighet, “Carolyn Keene” (14.04-17.04)
44. Mister Sandman, Barbara Gowdy (17.04)**
45. Detektiv Nancy Drew og mysteriet med den sorte maske, “Carolyn Keene” (17.04-22.04)
46. Tåkens hersker, Carlos Ruiz Zafón (17.04-21.04)**
47. The shadow’s treasure, Jodorowsky & Boucq (20.04-21.04)
48. Nemi: Med Grimm og gru, Lise Myhre (21.04)
49. Utskudd, Sadie Jones (21.04-24.04)**
50. Detektiv Nancy Drew og mysteriet med de røde ballettsko, “Carolyn Keene” (22.04-25.04)
51. Dukken i taket, Ingvar Ambjørnsen (24.04-02.05)**
52. Frøken Detektiv og spøkelseshuset, “Carolyn Keene” (25.04-27.04)
53. YouTube-boka, Lasse Eriksen Bjørseth (korrektur CD, 25.04-29.04)
54. Detektiv Nancy Drew og gullpaviljongens hemmelighet, “Carolyn Keene” (27.04-01.05)
55. Detektiv Nancy Drew og mysteriet med den dansende dukken, “Carolyn Keene” (01.05-04.05)
56. I morgen vi ler, Namra Saleem (02.05-06.05)
57. Glansbilder, Estrid Faurholt (02.05-26.05)
58. Detektiv Nancy Drew og månesten-mysteriet, “Carolyn Keene” (04.05-08.05)
59. Four Past Midnight, Stephen King (04.05-08.06)*
60. The Dark Tower: Song of Susannah, Stephen King (06.05-17.05)
61. Detektiv Nancy Drew og den mystiske skiløper, “Carolyn Keene” (08.05-20.05)
62. Den røde tåken, Johan Borgen (17.05-22.05)
63. Detektiv Nancy Drew og mysteriet med fantomtyven, “Carolyn Keene” (20.05-26.05)
64. Innocentia Park, Ingvar Ambjørnsen (22.05-26.05)
65. The Dark Tower, Stephen King (22.05-04.07)
66. Katten med de blå øynene, Egon Mathiesen (25.05)
67. Grøsserne: Dødelig skuespill, R.L. Stine (25.05)
68. Grøsserne: Et hårete eventyr, R.L. Stine (25.05)
69. Detektiv Nancy Drew og mysteriet med de 99 trinn, «Carolyn Keene» (26.05-30.05)
70. Bokbindersken, Belinda Starling (30.05-17.06)**
71. Detektiv Nancy Drew og den gåtefulle Banister, “Carolyn Keene” (30.05-06.06)
72. Detektiv Nancy Drew og det glødende øyet, «Carolyn Keene» (06.06-09.06)
73. Detektiv Nancy Drew og det stjålne flyet, «Carolyn Keene» (09.06-18.06)
74. Depresjon, Johann Hari (korrektur CD, 11.06-28.06)
75. Og solen går sin gang, Ernest Hemingway (17.06-11.07)
76. Detektiv Nancy Drew og mysteriet med den bortførte gutten, «Carolyn Keene» (18.06-24.06)
77. Skeiv sexhåndbok, Skeiv Ungdom (korrektur, 21.06-10.07)
78. Detektiv Nancy Drew: Spøkelseshistorier 2, “Carolyn Keene” (24.06-29.06)
79. “Even the stiffest people can do the split”, Eiko (korrektur, 28.06-12.07)
80. Detektiv Nancy Drew og apemysteriet, “Carolyn Keene” (29.06-10.07)
81. Tegning, Stan Smith (02.07-09.07)
82. Drømmesvart, Lise Myhre (02.07-03.07)
83. De udødelige, Chloe Benjamin (02.07-06.07)
84. Nattlys, Lise Myhre (04.07-10.07)
85. The Dark Tower: The Wind Through The Keyhole, Stephen King (05.07-15.07)
86. Store hvite løgner, Liane Moriarty (06.07-14.07)**
87. Akvarell, Glynis Barnes-Mellish (09.07-10.07)
88. Arkitekten i Paris, Charles Belfoure (10.07-17.07)**
89. Lily og jeg, Steven Rowley (14.07-23.07)**
90. The Girls Who Went To War, Duncan Barrett og Nuala Calvi (15.07-20.07)
91. Alt lyset vi ikke ser, Anthony Doerr (17.07-27.07)**
92. Heksen fra New Orleans, Robert Tallant (20.07-24.07)**
93. De blåeste øyne, Toni Morrison (19.07-23.07)
Metro 2035, Dmitry Glukhovsky
94. Ensomhetens brønn, Radclyffe Hall (24.07-08.08)
95. Vaniljepiken, Ib Michael (27.07-07.08)**
96. Der Gud gråter, Siba Shakib (31.07-04.08)**
97. Blomstenes hemmelige språk, Vanessa Diffenbaugh (01.08-10.08)**
98. Kaptein Blåbjørns 13 ½ liv, Walter Moers (07.08-20.08)**
99. Stillitsen, Donna Tartt (08.08-10.09)**
100. Elskede Poona, Karin Fossum (10.08-15.08)**
101. Garps bok, John Irving (15.08-22.09)**
Danseverkstedet, Robert Cohan
102. Tigre i rødt vær, Liza Klaussman (20.08-28.08)**
103. Benny går berserk, Tom Erik Fure (korrektur CD, 27.08-03.09)
104. Bok om sorg, Maria Navarro Skaranger (29.08-05.09)**
105. Rotter, verdens verste beste dyr, Marit Nicolaysen (29.08-04.09)**
106. La meg synge deg stille sanger, Linda Olsson (31.08-12.09)**
107. Sammen skal vi holde himmelen, Ellen Fjestad (12.09)
108. Aldri Aldri Aldri, Linn Strømsborg (12.09-19.09)*
109. Døgnfluedans, Ellen Fjestad (13.09-15.09)
110. Den som vokter lyset, Ellen Fjestad (15.09-16.09)**
111. Eksistens, Einar Øverenget (16.09-04.10)**
112. Kjære Gemma, Susan D’Arcy og Rob Edwards (18.09-02.10)**
113. Lysnatt, Alice Hoffman (22.09-01.10)
114. Fortunately, the milk, Neil Gaiman (27.09)
115. Markus og Diana, Klaus Hagerup (27.09-12.10)**
116. Harry Potter and the Philosopher’s Stone, J.K. Rowling (02.10-05.10)*
117. Utvalgte emner i katastrofefysikk, Marisha Pessl (03.10-31.10)**
118. Harry Potter and the Chamber of Secrets, J.K. Rowling (05.10-13.10)*
119. Hicotea, Lorena Alvarez (05.10)
120. Will My Cat Eat My Eyeballs?, Caitlin Doughty (11.10-13.10)*
121. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, J.K. Rowling (13.10-24.10)*
122. Lille Tre, Forrest Carter (13.10-21.10)**
123. Bingo love, Tee Franklin m.fl. (17.10)
Oslo-trikken, Hans Andreas Fristad
124. Nightlights, Lorena Alvarez (19.10)
125. Markus og jentene, Klaus Hagerup (21.10-25.10)
126. Their eyes were watching God, Zola Neale Hursto (23.10-05.11)
127. Anjas enhjørning, Dana Simpson (23.10)
128. Harry Potter and the Goblet of Fire, J.K. Rowling (24.10-02.11)*
129. Markus og den store fotballkjærligheten, Klaus Hagerup (01.11-29.11)
130. Harry Potter and the Order of the Phoenix, J.K. Rowling (02.11-27.11)*
131. Ekte kvinner har kropper, Carmen Maria Machado (04.11-15.11)
132. Med et slag, Jill Bolte Taylor (17.11-28.11)
133. Memento Mori, Paul Koudounaris (24.11-28.12)*
134. Naken i hijab, Gunn Marit Nisja (28.11-02.12)**
135. Harold Frys utrolige pilegrimsferd, Rachel Joyce (28.11-08.12)**
136. Lærer’n, Frank McCourt (28.11-08.12)**
137. El Deafo, Cece Bell (30.11)
138. En seksti under, Tor-Håkon Gabriel Håvardsen (03.12-13.12)
139. Min søster er seriemorder, Oyinkan Braithwaite (korrektur CD, 06.12-16.12)
140. Saras nøkkel, Tatiana de Rosnay (09.12-14.12)**
141. Si at du er min, Elisabeth Norebäck (13.12-19.12)**
142. Bak lukkede dører, B.A. Paris (14.12-17.12)**
143. Noe tapt og noe vunnet, Tara Westover (14.12-26.12)**
144. Hva skjedde med Aleksej, Kristin Molvik Botnmark (18.12-20.12)**
145.  Markus og Sigmund, Klaus Hagerup (19.12-30.12)
146. Lampeåndens barn: Akhnaton-mysteriet, P.B. Kerr (21.12-23.12)
147. Lampeåndens barn: Den blå djinn av Babylon, P.B. Kerr (23.12-29.12)
148. Fri, Juno Dawson (29.12-31.12)**

Filmer/serier
Titler i kursiv er fra 1001 filmer du må se før du dør
1. Alias Grace (sesong 1)
2. En mann ved navn Ove
3. Florence Foster Jenkins
4. Bird Box
5. Ellen Degeneres: Relatable
6. Zion
7. To All the Boys I’ve Loved Before
8. Fyre: The Greatest Party That Never Happened
9. The Lazarus Effect
10. Clueless
11. Sierra Burgess Is A Loser
12. Brooklyn Nine-Nine (sesong 5)
13. The Mist (sesong 1)
14. Russian Doll (sesong 1)
15. Isn’t It Romantic
16. Blindness
17. Sex Education (sesong 1)
18. Demetri Martin: The Overthinker
19. Malevolent
20. Liar Liar
21. You (sesong 1)
22. The Beguiled
23. Mother!
24. Bonding (sesong 1)
25. Ocean’s 8
26. The Remains of the Day
27. Temple
28. Our House
29. The Great Gilly Hopkins
30. The Creative Brain
31. What Happened To Monday?
32. Little Evil
33. Atypical (sesong 2)
34. American Gods (sesong 1)
35. Historical Roasts (sesong 1)
36. POSE (sesong 1)
37. Black Mirror (sesong 5)
38. The Chilling Adventures of Sabrina (sesong 1)
39. MIB International
40. The Handmaid’s Tale (sesong 2)
41. The Handmaid’s Tale (sesong 3)
42. Annabelle comes home
43. Coco
44. Black Panther
45. Fosse/Verdon (sesong 1)
46. POSE (sesong 2)
47. The Act (sesong 1)
48. Gentleman Jack (sesong 1)
49. Special (sesong 1)
50. Channel Zero (sesong 1)
51. Wonderstruck
52. Crimson Peak
53. Breathe
54. OITNB (sesong 7)
55. Crazy Ex-Girlfriend (sesong 4)
56. A Wrinkle in Time
57. The Good Place (sesong 2)
58. Midsummar
59. Jack, The Giant Slayer
60. Crazy Rich Asians
61. A star is born (2018)
62. In the tall grass
63. I dream of dance
64. Joker
65. Happy Death Day
66. Hancock
67. Jumanji: Welcome to the jungle
68. Downsizing
69. Twilight
70. Wonder
71. Atypical (sesong 3)
72. The Crimes of Grindelwald
73. The Crown (sesong 3)
74. Derry Girls (sesong 1)
75. Derry Girls (sesong 2)
76. The Movies That Made Us (sesong 1)
77. Hjem til jul (sesong 1)
78. A Christmas Carol (sesong 1)
79. You (sesong 2)
80. Prank Encounters (sesong 1)

Kulturopplevelser
1. Fifi von Tassel Presents: Judging You, Elsker Bar
2. Fifi von Tassel Presents: Festen er ikke over, Elsker Bar
3. Der Rosenkavalier, Den Norske Opera & Ballett
4. Hem, Tyst Teater, Teater Manu
5. Eurovision 2019, London Pub
6. NDFs 41. landsmøte, Scandic Hell Hotel, Norges Døve Forbund
7. Oslo Pride 2019, Pride House, Pride Park og parade, Oslo Pride
8. Kroppen som slagmark & Klimalab, Nobels fredssenter
9. VIKINGR & Havet er historie, Kulturhistoriske museum
10. Oslo Burlesque Festival 2019, Fifi Presents, Elsker
11. Operapub, Skeive stemmer, Røverstaden
12. Why?, Gravity & Levity, CODA, Rådhuset
13. Hands On/Off, CODA, Nationaltheatret stasjon
14. Tordre, Rachid Ouramdane, CODA, Dansens Hus
15. Pixel, Compagnie Käfig, CODA, Bærum Kulturhus
16. And so you see…, Robyn Orlin, CODA, Dansens Hus
17. Dream on, baby, winter guests & ESC Ungdomskompani, CODA, Operaen
18. Noble Savage, Sonya Lindfors, CODA, Bærum Kulturhus
19. Gestr, Frikar, CODA, Riksscenen
20. Orbo Novo, Nagelhus Schia Productions, CODA, Operaen
21. The Sea Within, Voetvolk & Lisbeth Gruwez, CODA, Dansens Hus
22. Fifi & Miss Trulte presents: Nightmare before Christmas, Elsker
23. Fifi & Miss Trulte presents: Christmas came early, Elsker
24. Show de Vida, Edderkoppen Teater
25. Midnatt, Bærum Kulturhus
26. Hemma, lanseringsfest, Skatten
27. Peter Pan, Tyst Teater, Teater Manu
28. Hans og Grete, Den Norske Opera & Ballett
29. Guttas juleshow, Godthåb
30. 9, Cas Public & Kopergietery, Dansens Hus