[Kulturliste 2023]

0

Kulturlisten for 2022 finner du her.

Bøker
Gjennomstreking: Ikke fullført
*: Bok beholdt
**: Bok gitt bort

1. Bone I: Out From Boneville, Jeff Smith (01.01)*
2. Vagina Obscura, Rachel E. Gross (01.01-14.01)*
3. The Woman in the Window, A.J. Finn (01.01-06.01)**
4. Enhjørningen som sa nei, Marc-Uwe Kling og Astrid Henn (01.01)
5. De kommer til å drukne i sine mødres tårer, Johannes Anyuru (01.01-16.01)**
6. Jordmor i Nidaros 31, Anita Andersen Strøm (språkvask VB, 02.01-09.01)
7. Bone II: The Great Cow Race, Jeff Smith (02.01)*
8. Bone III: Eyes of the Storm, Jeff Smith (14.01)*
9. We are not like them, Christine Pride og Jo Piazza (14.01-28.01)**
10. Bone IV: The Dragonslayer, Jeff Smith (15.01)*
11. Bone V: Rock Jaw: Master of the Eastern Border, Jeff Smith (16.01)*
12. Turtles all the way down, John Green (16.01-23.01)**
13. Bone VI: Old Man’s Cave, Jeff Smith (17.01)*
14. Kunskapens frukt, Liv Strömsborg (17.01-29.01)
15. Bone VII: Ghost Circles, Jeff Smith (18.01)*
16. Mikrovaner, James Clear (18.01-03.03)
17. Hør her’a, Gulraiz Sharif (18.01-21.01)
18. Bone VIII: Treasure Hunters, Jeff Smith (19.01)*
19. Bone IX: Crown of Horns, Jeff Smith (20.01)*
20. Elevation, Stephen King (26.01-30.01)
21. Der krepsen synger, Delia Owens (30.01-06.02)**
22. Hetetokter og kalde fakta, Helena Enger (30.01-11.02)
23. Nemi 15: Følgesvenn, Lise Myhre (01.02-02.02)*
24. Nemi 14: Incendio, Lise Myhre (02.02-04.04)*
25. Veganergutta, Gard Flydal Rorgemoen og Minn Saung Thit Aung Zaw (06.02)
26. White Smoke, Tiffany D. Jackson (06.02-09.02)*
27. Catch-22, Joseph Heller (06.02-01.05)**
28. Sula, Toni Morrison (11.02-18.02)
29. If It Bleeds, Stephen King (19.02-11.03)
30. Verity, Colleen Hoover (21.02-05.03)
31. Blomster og blod 19, Kristin S. Ålovsrud (VB språkvask, 23.02-02.03)
32. Guards! Guards!,  Terry Pratchett (05.03-22.03)
33. Deaf Utopia, Nyle DiMarco og Robert Siebert (11.03-16.03)
34. Landet som lovet alt, Sidsel Wold (11.03-23.04)
35. Liv & død, Phil Loring, redaktør (18.03)**
36. Blyanten, Emilie Christensen og Anja Dahle Øverbye (21.03)
38. Hundedagar, Anja Dahle Øverbye (22.03)
39. True Biz, Sara Nović (22.03-03.04)
40. Bergen, Anja Dahle Øverbye (22.03)
41. Eric, Terry Pratchett (24.03-02.04)
42. Gerhard Armauer Hansen: leprabasillens oppdager, Johanne-Margrethe Patrix (02.04-16.04)
43. Nemi 8: Princess of Darkness, Lise Myhre (04.04)*
44. Later, Stephen King (05.04-06.04)
45. Ordenes hårreisende hemmeligheter, Ragnhild Holmås og Henriette T. Osnes (05.04)
46. Billy Summers, Stephen King (06.04-12.04)
47. Fairy Tale, Stephen King (16.04-01.05)
48. M – De første årene, Mads Eriksen (17.04-18.04)
49. Den sjette sansen, Lars Lauvik (19.04)
50. Game of Clowns, Lars Lauvik (19.04)
51. 20 år på ramme alvor, Lars Lauvik (20.04)
52. Krenkefest, Lars Lauvik (21.04)
53. Blomster og blod 20, Kristin S. Årlovsrud (VB språkvask 18.04-28.04)
54. Tilfeldig!, Yngve Vogt (01.05-05.05)
Den siste samuraien, Helen Dewitt
55. M 3: Sønn av Frank, Mads Eriksen (02.05-03.05)
56. M 5: Marzan og Opars juveler, Mads Eriksen (03.05)
57. The Satanic Bible, Anton Szandor LaVey (03.05-18.05)
58. Nemi 16: Dracarys, Lise Myhre (03.05)
59. Angrep fra alle kanter, Tore Renberg (03.05-13.05)
60. Nemi 18: Montoya, Lise Myhre (04.05)
61. Rage, «Richard Bachman» (05.05-17.05)*
62. Skada gods, Tore Renberg (13.05-27.05)**
63. Moving Pictures, Terry Pratchett (13.05-22.05)
64. The Long Walk, «Richard Bachmann» (22.05-03.07)*
65. Reaper Man, Terry Pratchett (22.05-04.06)**
66. Bird Box, Josh Malerman (27.05-28.05)
67. Assalamu alaikum, Tore Renberg (28.05-19.06)
68. Til ungdommen, Linn Skåber (30.05-02.06)
69. Jordmor i Nidaros 32, Anita Andersen Strøm (språkvask VB 30.05-08.06)
70. Malorie, Josh Malerman (03.06-12.06)
71. How to sell a haunted house, Grady Hendrix (03.06-20.06)
72. Blomster og blod 21, Kristin S. Årlovsrud (språkvask VB 08.06-15.06)
73. Emma, Emma Ellingsen (12.06)
74. Terje Vigen, Henrik Ibsen (12.06-15.06)
75. Hei, er det du som har kreft?, Anja Dahle Øverbye (16.06)
76. Ved ulvens bord, Rosello Postorino (20.06-24.06)
77. Witches Abroad, Terry Pratchett (24.06-11.07)
78. Dans, ropte livet, Gerd Kjølaas (24.06-26.06)
79. Good Omens, Terry Pratchett og Neil Gaiman (30.06-23.07)
80. Roadwork, «Richard Bachmann» (03.07-18.07)*
81. M 2: Imperiet slår tilbake, Mads Eriksen (04.07)
82. Auggie & meg, R.J. Palacio (11.07-14.07)
83. M IV, Mads Eriksen (17.07-18.07)
84. Hvorfor ser du aldri babyduer?, Nina Kristiansen (18.07-19.07)
85. Small Gods, Terry Pratchett (19.07-29.07)
86. Lær å spille piano og keyboard, Nick Freeth (19.07-21.07)
87. Oss, David Nicholls (20.07-22.07)**
88. Truly Madly Guilty, Liane Moriarty (23.07-28.07)**
89. Bessys bok, Jane Harris (28.07-02.08)**
90. Gender Outlaws – The Next Generation, Kate Bornstein og S. Bear Bergman, red. (28.07-06.08)
91. Cybjørg 2.0 next level, Ida Therese Klungland (29.07)
92. Verden utenfor, Marita Fossum (29.07-30.07)**
93. Lords and Ladies, Terry Pratchett (02.08-25.08)
94. Det store i det lille, Jodi Picoult (02.08-03.08)**
95. Der lyset slipper inn, Gabriel Michael Vosgraff Moro (03.08-09.08)**
96. Valgets kvaler, Janet Tashjian (07.08)**
97. Stupet, Norah McClintock (07.08-08.08)**
98. Avskjeder med Judith, Hilde Lindseth (08.08-19.08)**
99. Jordmor i Nidaros 33, Anita Andersen Strøm (språkvask VB 09.08-15.08)
100. De velvillige, Joyce Maynard (16.08-26.08)**
101. Confessions of a Teenage Leper, Ashley Little (21.08-24.08)
102. Dødsbu
, Øyvind Rangøy (24.08)
103. 10 minutter og 38 sekunder i vår underlige verden
, Elif Shafak (24.08-03.09)
104. Lysnatt
, Alice Hoffmann (26.08-01.09)**
105. Blomster og blod
, Anita Amirrezvani (28.08-11.09)**
106. Appenes planet
, Thomas Hylland Eriksen (03.09-23.09)
107. Bortenfor stjernene
, Lori Nelson Spielman (03.09-08.09)
108. Noe å leve for
, Richard Roper (08.09-19.09)
109. Josephine Butler
, Jane Robinson (12.09-25.09)
110. Giftpillen
, Øyvind Strømmen (15.09-21.09)
111. Fordi overlevelse ikke er nok
, Emily St. John Mandel (15.09-28.09)
Everybody Lies, Seth Stephens-Davidowitz
112. Historien om min seksualitet
, Tobi Lakmaker (23.09-30.09)
113. Men at Arms
, Terry Pratchett (24.09-05.10)
114. Drømmeselgeren, Augusto Curry (28.09-16.10)
115. Boktyvene
, Anders Rydell (28.09-18.12)**
116. Fristen: Pias bok
, Simon Flem Devold (05.10-19.10)
117. Ingen kan spytte på et smilende ansikt
, Synne Sun Løes (16.10-22.10)
118. Ingen ingensteds
, Donna Williams (19.10-28.10)
119. Morten 11 år
, Simon Flem Devold (19.10-20.10)
120. Holly
, Stephen King (20.10-05.11)
121. Eva/Ida
, Nadine Mackell (22.10)
122. Den stille leieboeren
, Clémence Michallon (22.10-28.10)
123. Akvarell og gouache, Margrethe Torp (25.10-05.11)
124. Redd barna
, Tiril Broch Aakre (28.10-29.10)
125. Naturlige årsaker
, Barbara Ehrenreich (29.10-08.11)
126. Verdens beste pappa
, Endre Lund Eriksen (02.11–03.11)
127. Tomorrow, and tomorrow, and tomorrow
, Gabrielle Zevin (03.11-12.11.23)
128. Livet – illustrert
, Lisa Aisato (06.11)
129. Because of you
, Eve Ainsworth (09.11)
130. One Last Stop
, Casey McQuiston (12.11-19.11)
131. Ti myter om Israel
, Ilan Pappe (14.11-30.11)
132. The Paper Menagerie
, Ken Liu (19.11-10.12)
133. Drømmen om Palestina
, Randa Ghazy (29.11-21.12)
134. Det blå mellom himmel og hav
, Susan Abulhawa (10.12-20.12)
135. Holocaust-industrien: Refleksjoner over utnyttelsen av jødenes lidelser
, Norman G. Finkelstein (16.12-31.12)
136. Under dronene: Dagbok fra Gaza
, Atef Abu Saif (18.12-28.12)
137. Stille, stille, stille
, Synne Sun Løes (20.12-23.12)
138. Mitt første leksikon om blodet
, Bem Zeller og Lars Rudebjer (20.12)
139. Aasta Hansteen og jakten på søsterskapet
, Marta Breen og Jenny Jordahl (21.12-23.12)
140. Jeg drømte at du drømte om meg
, Fanny Vaager (23.12-24.12)
141. Pest og plage
, Anders Totland (24.12-25.12)
142. Hvordan snakker man om døden?
, Anna Fiske (25.12-26.12)
143. Etterpå varer så lenge
, Karin Kinge Lindboe (26.12)
144. En liten detalj
, Adania Shibli (26.12-27.12)
145. Shy
, Max Porter (27.12-30.12)
146. Sorg er den greia med fjær
, Max Porter (30.12-31.12)

Filmer/serier
Titler i kursiv er fra 1001 filmer du må se før du dør
1. The X Files (sesong 7)
2. Doctor Who (sesong 10)
3. The Last of Us (sesong 1)
4. His Dark Materials (sesong 3, siste)
5. Cunk on Earth (sesong 1)
6. Brooklyn Nine-Nine (sesong 8, siste)
7. Ål inn (miniserie)
8. Derry Girls (sesong 3, siste)
9. Gentleman Jack (sesong 2, siste)
10. Killing Eve (sesong 4, siste)
11. The Crown (sesong 5)
12. Doctor Who (sesong 11, ikke fullført)
13. Mrs. Harris Goes to Paris
14. Tár
15. Re/member
16. You (sesong 4)
17. Celeste Barber: Fine, Thanks
18. Mae Martin: SAP
19. The Legend of Zelda: Ocarina of Time (gameplay)
20. Hannah Gadsby: Something Special
21. Meet Joe Black
22. Resident Evil: Extinction
23. Resident Evil: Retribution
24. Resident Evil: The Final Chapter
25.
Les Roseaux Sauvages
26. Dr. Seuss: The Lorax
27. #AnneFrank – Parallel Stories
28. Cops and Robbers
29. The Little Mermaid (2023)
30. The Stroll
31. Stalin’s Daughter
32. Bleach
33. Immortal Pompeii
34. Secrets of the Saqqara Tomb
35. Verdens verste menneske
36. Along Came A Spider
37. Trekking the Great Wall
38. Fractured
39. Ted
40. Good Omens (sesong 2)
41. Hello, My Name is Doris
42.
She’s Gotta Have It
43. Death at a Funeral
44. The Roommate
45. Moxie
46. Just Like Heaven
47. Passengers (2008)
48. The Unholy
49. The Deep House
50. The Pursuit of Happyness
51. Zombieland
52. Saw: The Final Chapter
53. Circle
54. Gifted Hands
55.
Easy Rider
56. William Spetz – Mormor, jag vet att du är i himlen, men har du tid en timme?
57. Sex Education (sesong 4, siste)
58. The Bunker Game
59. Joe Bell
60. The World to Come
61. The Nun II
62. Things Heard & Seen
63. Sister Death
64. The Lost City
65. Barbie
66. The Creator
67. The Crown (siste sesong)
68. Hjem til jul (siste sesong)
69. As Above, So Below
70. 15 Minutes of Shame
71. Tårnet
72. Med Abu Jamal
73. Hva betyr det?
74. Men in the Mirror
75. The Personal History of David Copperfield
76. ROH
77. Gitt bort (miniserie)
78. The L Word: Generation Q (siste sesong)
79. Lemontree
80. The Time That Remains
81. Swiped: Hooking Up in the Digital Age
82. Fake Famous
83. After Truth
84. Un Jeu des Enfants
85. Marias paradis
86. Sightless
87. The Legend of Zelda: Majora’s Mask (gameplay)
88.
Drive
89. I am Jonas
90. The Fall of the House of Usher (miniserie)

Kulturopplevelser
1. Seminar: Vi må snakke om deltakelse
, Panta Rei Danseteater, Dansens Hus
2. Double Murder – Clowns | The Fix
, Hofesh Shechter Company, Dansens Hus
3. Ruve
, Landing, Nedre Foss gård
4. Seminar: Vi må snakke om offentlige rom
, Panta Rei Danseteater, Dansens Hus
5. Alternativ 8. mars
, Inkluderende Feminisme, Eidsvolls plass
6. Tyttebærpolitiet
, Friends For Fun Production, Hausmania
7. Seminar: Vi må snakke om mangfold
, Panta Rei Danseteater, Dansens Hus
8. Systemfeil
, Jo Strømgren Kompani og Teater Manu
9. Crystal Pite: Passage of Light
, Den Norske Opera & Ballett
10. Oslo Vegetarfestival
, Kubaparken
11. Sannheten om dans
, Jo Strømgren Kompani, Den Norske Opera & Ballett
12. Gå: Stolt og stille
, skeive dansekunstnere
13. A Dance Tribute to the Art of Football
, Jo Strømgren Kompani, Den Norske Opera & Ballett
14. Oslo Pride 2023
, Oslo Pride
15. Made in Oslo
, Jo Strømgren Kompani, Den Norske Opera & Ballett
16. Rising Star of the North
, Oslo Burlesque Festival, Elsker bar
17. Freaky Friday
, Oslo Burlesque Festival, Elsker bar
18. Dr. Sketchy’s
, Oslo Burlesque Festival, Elsker bar
19. Sexy Saturday
, Oslo Burlesque Festival, Elsker bar
20. A True Story
, 71BODIES, Dansens Hus
21. Trans Pride 2023
, Kruttverket, PKI Norge, Karmaklubb*
22. Wunderkammer
, DOGA, Pride Art
23. FLT BRGR GRL
, Deichman Bjørvika
24. Anarresfest
, Dunk Oslo
25. Brødrene Løvehjerte
, Riksteatern Crea, Teater Manu
26. Hele Norge for Palestina
, Eidsvolls plass
27. Monologkveld for Palestina
, Cosmopolite Scene