[Kulturliste 2017]

1

Kulturlisten for 2016 finner du her.

Bøker
Titler med strek over er bøker jeg begynte å lese, men som ikke fenget nok til at jeg gadd gjennomføre.
1. Hjemme, Bill Bryson (01.01-06.01)
2. Engler og demoner, Dan Brown (02.01-03.01)
3. Marlena Evensen: Gran final, Ingunn Aamodt (språkvask, 04.01-09.01)
4. Detektivgjengen: Den fredløse ved Ulvebekken, Sigmund Brouwer (04.01)
5. Slagside, Heidi Sævareid (08.01)
6. Da Vinci-koden, Dan Brown (08.01-10.01)
7. 60 damer du skulle ha møtt, Jenny Jordahl og Marta Breen (10.01)
8. Kunsten å være normal, Lisa Williamson (korrektur, 11.01-18.01)
9. Zip, et kråkeliv, John-John Bruseth (11.01)
10. Det tapte symbol, Dan Brown (11.01-27.01)
11. Grønn bonanza, Mia Frogner (12.01)
12. Amtmannens døtre, Camilla Collett (15.01-04.02)
13. Hevnen – Dyremaneren, bok 3, Jacob Grey (korrektur, 18.01-25.01)
14. Emma & Isak: Skattejakt og skurkestreker, Helene Nagelhus og Jens A. Larsen Aas (korrektur, 26.01-30.01)
15. Nattafortellinger for små feminister, Elena Favilli og Francesca Cavallo (korrektur, 18.01-31.01)
16. Dikt, Birgit Nissen (29.01)
17. Historier om trøst, Ida Hegazi Høyer (29.01-30.01)
18. Alberte og Jacob, Cora Sandel (30.01-06.02)
19. Gleden med skjeden, Nina Brochmann og Ellen Støkken Dahl (02.02-12.02)
20. Å dykke etter sjøhester, Hilde Østby og Ylva Østby (04.02-17.02)
21. Alberte og friheten, Cora Sandel (07.02-19.02)
22. The Fox and the Star, Coralie Bickford-Smith (11.02)
23. Det blir ikke bedre, Jan Grue (13.02-01.03)
24. Bare Alberte, Cora Sandel (19.02-05.03)
Hjertebank, Johannes Hinrich von Borstel
25. Med kaldt blod, Truman Capote (02.03-14.03)
26. Ikke si at du er redd, Giuseppe Catozzella (05.03-12.03)
27. Sorgen har mange navn, Erik J. Stabrun (07.03-12.03)
28. Den store rumpefeiden, Marta Breen og Jenny Jordahl (10.03)
29. Søvnrevolusjonen, Arianna Huffington (12.03-21.03)
30. Sneglemannen, Knut Nærum (15.03)
31. Veien blir til mens du går deg vill, Dag Evjenth og Karine Haaland (16.03)
32. A Little Princess, Frances Hodgson Burnett (17.03-25.03)
33. Everyone here spoke sign language, Nora Ellen Groce (20.03-26.03)
34. 1001 bøker du må lese før du dør, Peter Boxall (25.03)
35. Åndemaskiner, Robert Crawford (26.03)
36. Hjertet er en ensom jeger, Carson McCullers (26.03-04.04)
37. Lørdag, Ian McEwan (26.03-05.04)
38. Oppmåling av verden, Daniel Kehlmann (05.04-17.04)
39. Håndbok for vaskedamer, Lucia Berlin (06.04-17.04)
40. Graverens datter, Joyce Carol Oates (17.04-05.05)
41. Signaler 2009, red. Pedro Carmona-Alvarez og Ib Kleiser (17.04-21.04)
42. Hørende i ørene, døv i magen, Isabella Solem (18.04-24.04)
43. Alba, Anne-Catherine De Boel (18.04)
44. Saabyes cirkus, Lars Saabye Christensen (23.04-01.05)
45. Under overflaten, Val McDermid (korrektur, 25.04-02.05)
46. Papirfly, Liv Gulbrandsen (01.05-02.05)
47. Vi som hadde en familie, Bill Clegg (06.05)
48. Idas dans, Gunnhild Corwin (06.05-08.05)
49. Vi har det bra, Arno Geiger (09.05-28.05)
50. Dette livet eller det neste, Demian Vitanza (13.05-25.05)
51. Sagmesterens barn 7:, Kristin S. Ålovsrud (språkvask, 15.05-01.06)
52. The Devil and Miss Prym, Paulo Coelho (28.05-03.06)
53. A heart of stone, Renate Dorrestein (28.05-01.06) 
54. Walt Disney’s hall of fame: Romano Scarpa, bok 1, (01.06)
55. Walt Disney’s hall of fame: Romano Scarpa, bok 2, (01.06)
56. Walt Disney’s hall of fame: Romano Scarpa, bok 3, (01.06)
57. The doll-master; and other tales of horror, Joyce Carol Oates (03.06-16.06)
58. Sinte hvite menn: de ensomme ulvenes terror, Audhild Skoglund (07.06-17.06)
59. En av oss lyver, Karen M. McManus (korrektur, 08.06-13.06)
60. Walt Disney’s hall of fame: Paul Murry, bok 1 (12.06)
61. Walt Disney’s hall of fame: Paul Murry, bok 2 (13.06)
62. Walt Disney’s hall of fame: Paul Murry, bok 3 (15.06)
63. Walt Disney’s hall of fame: Vicar (16.06)
64. Havet, John Banville (17.06-10.07)
65. Naboparet, Shari Lapena (18.06-19.06)
66. The Maze Runner 5: Feberkoden, James Dashner (korrektur, 19.06-27.06)
67. Etter bryllupet, Roisin Meaney (språkvask, 19.06-26.06)
68. After the wedding, Roisin Meaney (19.06-26.06)
69. Livsloven: Samlet, Neal Shusterman (språkvask, 20.06-24.07)
70. UnDivided, Neal Shusterman (20.06-24.07)
71. Komma, Bård Borch Michaelsen (24.06-10.07)
72. Mambo i Chinatown, Jean Kwok (2. korrektur, 28.06-04.07)
73. Kunsten å være pakkis, Assad Nassir (04.07)
74. Leksehjelpen: Norsk for foreldre, Inger Johanne Kvilhaug Dingstad og Yvonne Dehnes (04.07)
75. Hjernen er stjernen, Kaja Nordengen (10.07-13.07)
76. Konspirasjonen mot Amerika, Philip Roth (13.07-24.07)
77. Haiene, Jens Bjørneboe (13.07-24.07)
78. Sexy, Joyce Carol Oates (22.07-24.07)
79. Dukken i taket, Ingvar Ambjørnsen (24.07-02.08)
80. Såpass må du tåle, Heidi Helene Sveen (25.07-27.07)
81. James Franco spytter når han snakker, Erik Eikehaug (25.07-03.08)
82. Klar deg selv i naturen! Anne Linn og Andreas Kumano-Ensby (28.07)
83. Walt Disney’s hall of fame: Don Rosa, bok 8 (28.07-30.07)
84. FML: And you thought you’d had a bad day…, Maxime Valette, Guillaume Passaglia og Didier Guedj (29.07-07.08)
85. Walt Disney’s hall of fame: Don Rosa, bok 9 (30.07)
86. Walt Disney’s hall of fame: Don Rosa, bok 10 (12.06)
87. Hundre biter av meg, Lucy Dillon (korrektur, 31.07-21.08)
88. Frihetens fengsel, Michael Ende (03.08-05.08)
89. Den 13. disippel, Tom Egeland (05.08-22.08)
90. William the Cat and the Rescue of Rosslyn Chapel, grevinnen av Rosslyn (05.08)
91. After the plague, T.C. Boyle (06.08-22.08)
92. Cat getting out of a bag, Jeffrey Brown (07.08)
93. Greyfriars Bobby, Ruth Brown (07.08)
94. Den evige ilden, Ken Follett (korrektur t.o.m. side 240, 18.08-21.08)
95. Det er aldri for sent, Jill McCorkle (22.08-28.08)
96. Det mennesket glemmer jeg aldri, Alexander Elgurén, red. (22.08-24.08)
97. Den uendelige historien 1, Michael Ende (23.08-03.09)
98. Gjennom stillheten en natt, Stein Mehren (28.08-30.08)
99. Fordi jeg elsker deg, Helene Uri (29.08-31.08)
100. Midsummer Nights, Jeanette Winterson, red. (29.08-16.09)
101. Lord of the flies, William Golding (01.09-17.09)
102. Den uendelige historien 2, Michael Ende (03.09-08.09)
2084, Boualem Sansal
103. Momo, eller kampen om tiden, Michael Ende (08.09-09.09)
104. Den store forundringsboka I, Anne Kristin Lande og Stig Nordnes (09.09)
105. Den store forundringsboka II, Anne Kristin Lande og Stig Nordnes (09.09)
106. Alias Grace, Margaret Atwood (09.09-14.09)
107. Kaptein Corellis mandolin, Louis de Bernières (15.09-09.10)
108. Kari for åpen scene, Andreas Diesen (17.09-24.09)
109. Tooth and claw, T.C. Boyle (18.09-31.10)
110. Noddy goes to Toyland, Enid Blyton (19.09)
111. Noddy meets Father Christmas, Enid Blyton (19.09)
112. Nordmenn 2: Vennskap og kjærlighet, Julien S. Bourrelle (21.09)
113. Illusjonen, Clive Cussler og Jack Du Brul (korrektur, 22.09-06.10)
114. The social guidebook to Norway, Julien S. Bourelle (28.09-30.09)
115. Aske i munnen, sand i skoa, Per Petterson (09.10)
116. Yatzy, Harald Rosenløw Eeg (10.10)
117. Detektiv Nancy Drew: Spøkelseshistorier, «Carolyn Keene (11.10)
118. It-jenta 1: Plutselig populær, Katy Birchall (korrektur, 11.10-23.10)
119. Maria, Maria…, Anne Karin Elstad (12.10-17.10)
120. Historien om Elvis Presley, Richard Wootton (17.10)
121. Trylleskolen og andre eventyr, Michael Ende (17.10-20.10)
122. Eg vil at nokon skal vente på meg, Anna Gavalda (21.10-25.10)
123. Speilet i speilet, Michael Ende (25.10-04.11)
124. Dumbo, den flyvende elefanten, «Walt Disney presenterer» (26.10-27.10)
125. Under radaren, Lee Child (korrektur, 26.10-03.11)
126. How to draw witk a ballpoint pen, Gecko Keck (26.10)
127. Old Possum’s Book of Practical Cats, T.S. Eliot (26.10)
128. Ballet for dummies, Scott Speck og Evelyn Cisneros (27.10)
129. Ole, Dole og Doffen på sommerferie, «Walt Disney presenterer» (27.10-28.10)
131. Folk og røvere i Kardemommeby, Torbjørn Egner (28.10-29.10)
132. Far til fire i «Kvitt eller dobbelt», Gitte Palsby (29.10-30.10)
133. Stuarts besynderlige beretning, Lissa Evans (30.10-04.11)
134. Lykketyvene, Torkil Berge og Arne Repål (04.11-07.11)
135. Bare en dag, Gayle Forman (04.11)
136. Bossypants, Tina Fey (05.11-17.11)
137. Men explain things to me, Rebecca Solnit (08.11-16.11)
138. Halloween – noveller, Tania Kjeldset (09.11-15.11)
139. Miles og Niles: Villmarkens sønner, Jory John og Mac Barnet (korrektur, 09.11-16.11)
140. Bare ett år, Gayle Forman (17.11)
141. 1 porsjon, Adam Bjerck (17.11)
142. Psykose 4.48, Sarah Kane (17.11)
143. Venus i pels, Leopold von Sacher-Masoch (17.11-01.12)
144. Skamløs, Nancy Herz, Sofia Nesrine Srour og Amina Bile (19.11)
145. Fortellinger fra livet, Stephen Grosz (19.11-20.11)
146. Sverdet i stenen, T.H. White (21.11-02.12)
147. Smoke gets in your eyes, Caitlin Doughty (24.11-26.11)
148. Historien om O, Pauline Réage (27.11-10.12)
149. Den som fiser i heisen må dø!, David Batra og Terje Sporsem (29.11)
150. De gales hus, Karin Fossum (29.11-08.12)
151. Origin, Dan Brown (02.12-07.12)
152. Immun, Anne Spurkland (08.12-15.12)
153. Walt Disney’s Hall of Fame: Don Rosa, bok 4 (10.12-11.12)
154. Walt Disney’s Hall of Fame: Don Rosa, bok 5 (11.12-12.12)
155. Døden: livets følgesvenn, Inge Eidsvåg (11.12-18.12)
156. Listelykke, Gunn Beate Reinton Rulnes (14.12)
157. Fangene med rosa trekant, Karen-Christine Friele (15.12-17.12)
158. Dødsfare, Gisela Tobien Sherman (17.12)
159. En komikers oppvekst, Jonas Gardell (18.12-19.12)
160. Den vesle vampyren, Angela Sommer-Bodenburg (18.12.-19.12)
161. Jenny, Jonas Gardell (19.12-21.12)
162. Når pust blir til luft, Paul Kalanithi (19.12)
163. The story of my life, Helen Keller (20.12-21.12)
164. Frøken Markussens rykte, Per Knutsen (21.12-23.12)
165. Broren til Hugo, Per Knutsen (21.12-29.12)
166. Hevnerens håndbok, Olav Viksmo Slettan (23.12)
167. Jeg heter Lucy Barton, Elizabeth Strout (24.12)
168. The King in Yellow, Robert William Chambers (25.12-31.12)
169. Fordi regnkyer vokser opp av asfalten, Øygunn Mediå (29.12)
170. Tatt av kvinnen, Erlend Loe (29.12-31.12)

Filmer
(Filmer i kursiv er fra 1001 filmer du må se før du dør)
1. Sherlock (sesong 4)
2. Valkyrien (sesong 1)
3. Hurricane Bianca
4. The Young Victoria
5. The OA (sesong 1)
6. A Series of Unfortunate Events (sesong 1)
7. Jen Kirkman: I’m Gonna Die Alone (And I Feel Fine)
8. The Age of Adaline
9. Black Mirror (sesong 1)
10. Black Mirror (sesong 2)
11. Black Mirror (sesong 3)
12. Catch Me If You Can
13. Firefly (sesong 1)
14. Split
15. Interstellar
16. Supernatural (sesong 1)
17. Hugo
18. Dolores Claiborne
19. Pee-Wee’s Playhouse: Christmas Special
20. The Autistic Me
21. The Autistic Me: One Year On

22. The King of Comedy
23. Hoop Dreams

24. Kong: Skull Island
25. The Beauty and the Beast (2017)
26. Our Idiot Brother
27. Life
28. Holidays
29. Jim Gaffigan: Mr. Universe
30. Poltergeist (2015)
31. Pee-Wee’s Big Holiday
32. Dear Mr. Watterson
33. She’s Beautiful When She’s Angry
34. My Sister’s Keeper
35. 127 Hours
36. David Cross: Making America Great Again!
37. The little rascals save the day
38. Casting JonBenet
39. Bill Nye saves the world (sesong 1)
40. Anchorman
41. Lavender
42. Insidious 2
43. Skam (sesong 1)
44. Skam (sesong 2)
45. Skam (sesong 3)
46. Skam (sesong 4)
47. Mad Men (sesong 7)
48. Unbreakable Kimmy Schmidt (sesong 3)
49. Trauma
50. Suicide Squad
51. Orange is the New Black (sesong 5)
52. Wonder Woman
53. Call the Midwife (sesong 6)
54. The Maze Runner
55. XX
56. The Big Bang Theory (sesong 6)

57. The Cabin in the Woods
58. Sinister II
59. Elles
60. Bye bye blondie
61. The Maze Runner: The Scorch Trials
62. The Big Bang Theory (sesong 7)
63. Rupaul’s Drag Race (diverse episoder fra forskjellige sesonger)
64. My Beautiful Broken Brain
65. Queen Mimi
66. Lovesong
67. Margarita with a Straw
68. Pixels
69. Strike a pose
70. Dirk Gently’s Holistic Detective Agency (sesong 1)
71. Sully
72. Atypical (sesong 1)
73. The Walk
74. Naked
75. Norsemen (sesong 1)
76. Burlesque: Heart of the Glitter Tribe
77. Zootopia
78. Death Note
79. Jeff Dunham: All over the map
80. Ellis
81. The Fabulous Ice Age
82. Mudbloods
83. A Very Murray Christmas
84. Growing Up Coy
85. American Horror Story: Roanoke
86. The Hunger Games: Mockingjay, Part 2
87. The Submarine Kid
88. Necrophobia
89. Gabriel Iglesias: Aloha Fluffy
90. The Boy
91. Hamlet (1990)
92. The Good Place (sesong 1)
93. Master of None (sesong 1)
94. Master of None (sesong 2)
95. Being Elmo: A Puppeteer’s Journey
96. Fantastic Beasts and Where To Find Them
97. Restless creature
98. Chelsea Peretti: One of the greats
99. Secrets of underground London
100. The invitation
101. Crazy Ex-Girlfriend (sesong 1)
102. Tangerine
103. Gerald’s Game
104. Extremis
105. The Firefly
106. The death and life of Marsha P. Johnson
107. Angry Indian Goddesses
108. Conspiracy Theory
109. GLOW (sesong 1)
110. You Don’t Mess With the Zohan
111. Hipersomnia
112. What happened, Miss Simone?
113. Super Mario Odyssey (ZackScottGames)
114. Hotel Beau Séjour (sesong 1)
115. Secrets of Selfridge
116. Venus in fur
117. The Magic School Bus (sesong 1)
118. Walt Before Mickey
119. Jim & Andy
120. The Fall (sesong 1)
121. The Fall (sesong 2)
122. The Fall (sesong 3)
123. Double, double, toil and trouble
124. Fifty shades of black
125. The Discovery
126. The Ultimate Guide to Penny Pinching
127. Def Comedy Jam
128. Woman in gold
129. Zack and Miri make a porno
130. Six Feet Under (sesong 2)
131. Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children
132. Six Feet Under (sesong 3)
133. The Rocky Horror Picture Show: Let’s Do The Time Warp Again
134. Finding Dory

135. La Dolce Vita
136. Mr. Holmes
136. 12 years a slave
137. Django Unchained
138. The big short
139. The social network
140. Spotlight

141. Broken Mirror (sesong 4)
142. Baby Driver

Kulturopplevelser
1. Women’s March, Oslo
2. Norsk middelalder, Kulturhistorisk museum
3. Aktivistene, Iffit Qureshi, Interkulturelt museum
4. Dans/5, Kulturloftet Årvoll gård
5. Singin’ in the rain, Folketeateret
6. Cabaret, Oslo Nye
7. Ghosts – Ibsens Gengangere, Den Norske Opera & Ballett
8. 22. juli-senter
9. Jonas og kroppen, Teater Manu
10. Avgangsutstillingen master i billedkunst 2017, KHiO, Kunstnernes Hus
11. UKS presenterer Eirik Sæther, Kunstnernes Hus
12. Hagekonsert – Aksept i 30 år, Aksept
13. Oslo Pride 2017, Pride Park & Pride House
14. Blitt sånn, født sånn?, Skeive Kunstnere, Rådhusgalleriet
15. Festival Clin d’Oeil, Reims
16. Rêve de couleurs, Cathédrale Notre-Dame de Reims
17. Deaf Party, Village de Clin d’Oeil, Reims
18. Bernardas hus, Tyst Teater, Centre des congrès
19. Mother’s Ruin: A Cabaret About Gin, Gilded Balloon at Rose Theatre
20. The Lulu Show: Life on the Never-Never, Gilded Balloon at Rose Theatre
21. World Press Photo 2017, The Scottish Parliament
22. The Tenement House, Glasgow
23. Religious Life and Art, St. Mungo’s Museum
24. Edinburgh Castle
25. Rosslyn Chapel
26. National Museum of Scotland
27. Scottish National Gallery
28. Double Dome Night: The Dark Side of the Moon, Dynamic Earth
29. Museum of Childhood
30. Skeivt uteliv, Kulturhistoriske museum
31. Bernardas hus, Tyst Teater, Riksteatret
32. Døves Kulturdager 2017, Bergen
32. Lepramuseet, Bergen
33. Spøkelsesvandring, Oslo
34. Dianafestivalen, Elsker
35. Hiphop-klasse, Redeafination
36. Cats, Oslo Spektrum
37. Caída del cielo, Rocío Molina, Dansens hus
38. Oslo Burlesque Festival: Gala Evening, Vulkan Arena
39. Ved siden av, Terje Tjøme Mossige, Dansens Hus
40. Overstått eller nært forestående, Øyvind Jørgensen, Dansens hus
41. Hva faen er problemet?, gjestespill, Teater Manu
42. Skapende og utøvende arbeid på tvers av funksjonsnivå, Musikaliteten, Teater Manu
43. Musikkteater for alle, Musikaliteten, Sentralen
44. Makt og avmakt, Tony Tran og Antero Hein, Teater Manu
45. Wozzeck, Den Norske Opera og Ballett

Én kommentar til “[Kulturliste 2017]

Comments are closed.